Watuga Lake Triathlon Age Group

Age Group Results

September 19, 2009


Results by OFF'N RUNNING

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Amanda Cook

103

29

2

20:56

2:06

01:56

1

1:03:48

20.7

01:08

2

36:21

7:16

2:04:10

2

8

Kathy Bronstetter

82

43

1

19:04

1:54

01:29

3

1:13:13

18.0

00:21

1

36:14

7:15

2:10:23

3

9

Holly Harris

70

38

3

23:22

2:20

01:35

2

1:08:48

19.2

01:24

3

38:22

7:40

2:13:33

 

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Marion Herring

96

42

1

14:35

1:28

00:37

3

1:01:58

21.3

00:37

2

34:36

6:55

1:52:25

2

2

Andrew Mitcheltree

53

31

3

20:23

2:02

01:39

1

57:44

22.9

00:53

1

33:31

6:42

1:54:12

3

3

Turner Boone

97

38

2

17:00

1:42

00:39

2

1:00:05

22.0

00:23

3

36:11

7:14

1:54:20

 

Overall Female Masters Winners

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

Susan Rollins

77

51

1

18:32

1:51

01:41

1

1:16:43

17.2

00:46

1

37:41

7:32

2:15:24

 

Overall Male Masters Winners

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Steve Cole

56

53

1

16:20

1:38

00:49

1

1:06:47

19.8

00:24

1

42:36

8:31

2:06:58

 

Male 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

35

Kenneth Black

94

19

1

19:53

1:59

01:49

1

1:16:18

17.3

01:36

1

48:03

9:37

2:27:41

 

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

50

Ivey Gaskin

40

21

1

19:27

1:57

05:12

2

1:22:10

16.1

01:40

1

45:10

9:02

2:33:41

2

54

Kaylee Styers

49

22

2

22:02

2:12

02:38

3

1:22:31

16.0

01:19

2

47:17

9:27

2:35:49

3

61

Jane Grady

45

20

3

24:05

2:25

04:47

1

1:19:59

16.5

03:22

4

49:36

9:55

2:41:51

4

74

Kat Miles

95

20

4

30:35

3:04

00:00

4

1:31:49

14.4

00:43

3

47:31

9:30

2:50:40

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Sam Keesler

17

21

2

21:26

2:09

00:44

1

1:04:39

20.4

00:37

1

40:02

8:00

2:07:30

2

34

Andy Kidd

87

23

1

20:41

2:04

02:16

4

1:17:36

17.0

00:53

2

45:02

9:00

2:26:30

3

43

Taylor Fisher

32

23

4

26:10

2:37

01:50

2

1:14:58

17.6

01:32

3

46:29

9:18

2:31:01

4

47

Ed Pollock

44

20

3

21:40

2:10

02:24

3

1:15:36

17.5

01:07

4

50:54

10:11

2:31:44

5

86

Evan Buckingham

46

20

5

30:32

3:03

03:02

5

1:53:57

11.6

00:40

5

51:13

10:15

3:19:26

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

64

Talayna Fortunato

86

29

2

27:47

2:47

02:04

1

1:20:38

16.4

00:41

1

53:04

10:37

2:44:15

2

71

Amanda Nester

60

27

1

22:32

2:15

01:12

2

1:29:52

14.7

00:41

2

53:39

10:44

2:47:58

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

Jeff Eckard

69

26

1

19:45

1:59

01:06

2

1:10:47

18.6

01:08

3

44:08

8:50

2:16:56

2

18

Luke Carrier

65

25

3

24:00

2:24

01:36

3

1:14:46

17.7

00:48

1

37:01

7:24

2:18:13

3

19

Kiley Smith

92

27

2

22:42

2:16

02:35

1

1:08:48

19.2

01:29

2

43:03

8:37

2:18:39

4

41

Jim Hunt

38

29

4

24:00

2:24

02:51

4

1:15:10

17.6

01:37

4

46:41

9:20

2:30:21

5

82

Robert Blumenthal

39

29

6

28:09

2:49

02:45

5

1:37:08

13.6

00:44

6

1:02:38

12:32

3:11:27

6

84

Mike Vetro

104

29

5

26:59

2:42

01:27

6

1:42:04

12.9

01:39

5

1:02:22

12:28

3:14:33

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

59

Sarah Milz

15

32

1

19:46

1:59

01:16

2

1:30:34

14.6

00:59

1

47:49

9:34

2:40:27

2

65

Jennifer Wallin

13

33

2

22:46

2:17

01:50

1

1:28:11

15.0

00:33

2

51:45

10:21

2:45:07

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

27

Jason Harris

29

31

2

25:04

2:30

02:11

1

1:11:26

18.5

01:55

1

41:35

8:19

2:22:14

2

36

Robbie Tester

68

30

1

22:22

2:14

01:11

2

1:17:10

17.1

00:40

2

46:41

9:20

2:28:06

3

62

Jody Helms

11

31

3

27:15

2:44

02:13

3

1:18:22

16.8

01:32

3

52:39

10:32

2:42:03

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

51

Chelsea Cannon

75

35

2

22:57

2:18

01:36

1

1:22:30

16.0

02:02

1

45:30

9:06

2:34:37

2

67

Denise Ledden

48

39

1

21:25

2:09

02:10

2

1:25:35

15.4

01:30

2

55:06

11:01

2:45:49

3

79

Kristi Pettibone

5

36

3

24:52

2:29

02:25

3

1:29:02

14.8

01:31

3

59:11

11:50

2:57:03

4

85

Alana Sherrill

10

38

4

30:12

3:01

00:00

4

1:38:31

13.4

01:06

4

1:09:14

13:51

3:19:04

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

10

Eliot Cannon

74

35

2

22:17

2:14

02:30

4

1:10:59

18.6

01:08

1

38:07

7:37

2:15:03

2

15

Chip Coxe

89

39

1

21:56

2:12

01:13

3

1:09:54

18.9

00:21

5

43:58

8:48

2:17:24

3

16

Jason Onks

33

35

3

22:41

2:16

02:25

2

1:09:46

18.9

01:56

3

41:13

8:15

2:18:04

4

21

Brian Hicks

64

39

8

26:50

2:41

02:14

1

1:09:40

18.9

01:04

2

39:20

7:52

2:19:11

5

32

Scott Roberts

85

39

6

23:54

2:23

01:41

6

1:13:13

18.0

00:53

6

45:49

9:10

2:25:32

6

40

Troy Tarpley

12

39

5

23:19

2:20

07:32

5

1:13:01

18.1

01:45

4

43:38

8:44

2:29:17

7

60

Scott Carpenter

25

39

4

22:49

2:17

01:39

8

1:21:14

16.2

01:12

8

53:59

10:48

2:40:55

8

66

Gary Conner

51

36

9

27:51

2:47

01:38

7

1:18:00

16.9

01:04

9

56:40

11:20

2:45:14

9

78

Scott Shail

78

38

7

26:26

2:39

02:59

9

1:37:24

13.6

00:54

7

48:19

9:40

2:56:05

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

28

Karen Preli

71

41

1

20:31

2:03

02:13

3

1:18:38

16.8

01:16

1

39:36

7:55

2:22:16

2

44

Linda Cole

57

42

2

21:17

2:08

02:10

1

1:15:36

17.5

00:54

3

51:12

10:14

2:31:11

3

49

Tyrelle Barnes

37

40

3

25:33

2:33

02:33

2

1:18:19

16.9

01:35

2

44:35

8:55

2:32:37

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Kenneth Nicholls

59

44

1

19:15

1:56

01:59

1

1:07:33

19.5

00:41

2

39:31

7:54

2:09:00

2

23

Robert Preli

72

43

4

20:44

2:04

01:48

8

1:18:01

16.9

00:33

1

38:59

7:48

2:20:08

3

26

Jonathan Miller

6

44

3

20:37

2:04

01:42

3

1:13:39

17.9

00:43

3

45:22

9:04

2:22:04

4

30

James Nuckolls

83

44

9

22:46

2:17

00:59

4

1:13:40

17.9

01:06

5

46:13

9:15

2:24:47

5

31

John Sloboda

62

41

2

20:20

2:02

02:01

6

1:15:52

17.4

00:55

4

45:44

9:09

2:24:54

6

39

Joe Wallace

23

44

8

22:46

2:17

02:25

2

1:11:41

18.4

01:24

9

51:00

10:12

2:29:17

7

46

Chris Hambrick

35

40

6

22:01

2:12

01:00

5

1:14:31

17.7

00:50

10

53:10

10:38

2:31:35

8

48

Mike O'Daniel

102

40

5

21:55

2:12

03:44

7

1:16:02

17.4

02:06

7

48:01

9:36

2:31:50

9

56

William Mitchell

41

44

10

23:06

2:19

02:36

9

1:24:09

15.7

01:13

6

47:08

9:26

2:38:14

10

76

Clifton Dunn

50

41

12

26:58

2:42

05:09

10

1:28:46

14.9

02:54

8

49:25

9:53

2:53:14

11

81

Clinton Musil, Jr.

19

44

7

22:21

2:14

03:26

11

1:38:57

13.3

02:43

11

1:02:23

12:29

3:09:52

12

87

Christopher Stewart

31

40

11

26:18

2:38

03:07

12

1:48:41

12.1

01:54

12

1:12:04

14:25

3:32:06

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

12

Karen Blizard

79

49

1

16:24

1:38

01:26

1

1:13:28

18.0

00:53

1

44:31

8:54

2:16:44

2

37

Kathleen Collins

91

48

3

22:58

2:18

02:05

2

1:15:04

17.6

01:22

3

47:05

9:25

2:28:35

3

68

Leslie Cook

90

49

4

34:29

3:27

00:00

3

1:25:33

15.4

00:33

2

45:29

9:06

2:46:06

4

69

Pamela Looby

93

46

2

17:20

1:44

 

 

 

 

1:34:07

4

55:31

11:06

2:46:58

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

17

Damon Anagnos

61

46

7

25:42

2:34

02:17

1

1:09:12

19.1

01:16

1

39:44

7:57

2:18:13

2

24

Michael Schreiber

67

49

1

18:17

1:50

01:28

3

1:14:30

17.7

00:47

4

46:07

9:13

2:21:11

3

25

Scott Keesler

18

46

4

20:39

2:04

01:18

2

1:12:34

18.2

00:56

3

45:58

9:12

2:21:27

4

33

Tim Ganley

7

46

5

22:26

2:15

02:00

4

1:16:39

17.2

01:22

2

43:20

8:40

2:25:49

5

38

Kent Kirkman

81

46

3

19:53

1:59

02:03

5

1:17:13

17.1

01:06

5

48:27

9:41

2:28:44

6

42

Brian Bates

9

49

2

19:32

1:57

02:16

6

1:17:46

17.0

01:22

6

49:23

9:53

2:30:21

7

72

Wallace Readling

52

46

8

30:08

3:01

02:53

7

1:18:53

16.7

01:13

8

55:05

11:01

2:48:14

8

77

Ed Harrison

28

45

6

22:59

2:18

04:38

8

1:27:26

15.1

01:32

9

58:49

11:46

2:55:26

9

80

Richard Hulse

100

46

9

31:08

3:07

 

10

1:35:51

13.8

01:58

7

50:39

10:08

2:59:37

10

83

Mark Reppart

88

47

10

34:17

3:26

00:00

9

1:34:22

14.0

03:40

10

59:45

11:57

3:12:05

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

45

Holly Konrady

99

53

1

18:11

1:49

02:39

1

1:22:08

16.1

01:49

1

46:34

9:19

2:31:22

2

52

Martha Bryant

21

51

2

20:15

2:02

02:07

2

1:23:56

15.7

01:20

2

47:29

9:30

2:35:09

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

14

Pete Craymer

42

53

3

20:36

2:04

00:54

2

1:12:25

18.2

00:36

1

42:33

8:31

2:17:06

2

29

Shane Bradlem

101

50

1

18:15

1:50

01:13

3

1:16:42

17.2

01:08

2

46:11

9:14

2:23:32

3

57

Edward Rollins

76

52

2

18:51

1:53

02:43

5

1:24:39

15.6

01:46

4

50:19

10:04

2:38:20

4

58

Richard Ramsey

24

50

4

23:31

2:21

03:36

1

1:11:20

18.5

01:21

5

59:56

11:59

2:39:45

5

63

Jim Crump

84

51

5

26:02

2:36

02:30

4

1:23:52

15.7

01:37

3

48:47

9:45

2:42:50

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

22

Terry Pahl

36

57

1

18:38

1:52

01:10

1

1:14:40

17.7

01:14

1

44:03

8:49

2:19:47

2

55

Ralph Konrady

98

56

2

20:39

2:04

03:09

2

1:21:46

16.1

02:11

2

49:02

9:48

2:36:49

 

Female 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

75

Sue Stark

80

64

1

25:38

2:34

01:35

1

1:29:39

14.7

01:28

1

54:09

10:50

2:52:31

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

20

Doug Blackford

55

62

1

22:38

2:16

01:26

1

1:13:03

18.1

01:11

1

40:25

8:05

2:18:45

2

70

William Barnett

54

64

3

24:03

2:24

02:35

2

1:27:36

15.1

01:04

2

52:37

10:31

2:47:56

3

73

Jerry Miller

34

60

2

23:12

2:19

03:41

3

1:28:53

14.9

01:42

3

52:43

10:33

2:50:12

 

Female 65 to 69

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

88

Barbara Bogart

3

67

1

42:44

4:16

00:00

1

1:52:16

11.8

02:49

1

1:14:45

14:57

3:52:36

 

Male 65 to 69

 

Overall

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

53

Robert Maydole

2

68

1

21:15

2:08

02:01

1

1:18:46

16.8

01:30

1

51:38

10:20

2:35:13