Watauga Lake Triathlon

Overall Results

September 13, 2008


Results by OFF 'N RUNNING
 

Age Group

 

------- Swim 1000m -------

------- T1 -------

------- Bike 35k -------

------- T2 -------

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

Sam Froelich

91

21

6

16:24

1:38/100m

4

00:48

1

57:56

22.8mph

7

00:39

1

28:31

5:42/M

1:44:20

2

Jason Jenkins

62

32

4

15:48

1:35/100m

5

00:50

3

1:01:08

21.6mph

2

00:29

5

32:51

6:34/M

1:51:08

3

Geremiah Nick

98

36

1

14:57

1:30/100m

20

01:16

6

1:05:49

20.1mph

8

00:42

4

30:31

6:06/M

1:53:17

4

Sam Keesler

84

20

41

20:36

2:04/100m

3

00:48

2

59:26

22.2mph

9

00:42

9

34:52

6:58/M

1:56:26

5

Turner Boone

12

37

13

17:30

1:45/100m

7

00:54

4

1:02:17

21.2mph

42

01:05

10

35:48

7:10/M

1:57:37

6

Christopher Clarke

30

23

43

20:49

2:05/100m

65

02:10

7

1:05:51

20.0mph

61

01:19

2

29:22

5:52/M

1:59:33

7

Wes Pectol

100

43

10

16:52

1:41/100m

34

01:31

9

1:06:24

19.9mph

52

01:12

8

34:45

6:57/M

2:00:47

8

Joey Motsay

117

45

7

16:30

1:39/100m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

95

1:46:42

21:20/M

2:03:13

9

Amanda Cook

112

28

29

19:31

1:57/100m

28

01:25

5

1:05:16

20.2mph

51

01:11

11

35:55

7:11/M

2:03:21

10

Lee Smithson

36

26

19

18:40

1:52/100m

27

01:25

11

1:07:13

19.6mph

3

00:31

15

37:44

7:33/M

2:05:35

11

Kenneth Nicholls

118

43

22

18:49

1:53/100m

52

01:54

13

1:08:00

19.4mph

26

00:52

13

37:02

7:24/M

2:06:39

12

Dan Myers

61

24

17

18:19

1:50/100m

23

01:18

10

1:07:10

19.7mph

48

01:09

22

39:01

7:48/M

2:06:59

13

John Marotta

27

45

61

22:54

2:17/100m

19

01:13

12

1:07:48

19.5mph

20

00:50

7

34:30

6:54/M

2:07:18

14

Erich Rosonbosesh

106

40

24

19:05

1:55/100m

54

01:55

8

1:06:14

19.9mph

40

01:03

25

39:48

7:58/M

2:08:08

15

Christopher Brown

89

19

50

21:42

2:10/100m

47

01:49

26

1:12:54

18.1mph

90

02:05

3

30:04

6:01/M

2:08:36

16

Matt Ware

99

37

3

15:47

1:35/100m

40

01:41

15

1:08:50

19.2mph

56

01:13

28

41:21

8:16/M

2:08:54

17

Steven Reis

92

23

31

19:43

1:58/100m

32

01:28

14

1:08:31

19.3mph

11

00:44

20

38:37

7:43/M

2:09:06

18

Alex Dayton

74

15

12

17:05

1:43/100m

2

00:44

17

1:11:16

18.5mph

22

00:51

23

39:18

7:52/M

2:09:16

19

Zachary Cates

34

21

60

22:50

2:17/100m

1

00:35

16

1:09:03

19.1mph

6

00:39

19

38:36

7:43/M

2:11:44

20

Karen Blizard

83

48

8

16:32

1:39/100m

26

01:22

18

1:11:43

18.4mph

37

01:00

29

41:40

8:20/M

2:12:18

21

Anna Mae Flynn

76

21

15

17:53

1:47/100m

73

02:27

36

1:14:35

17.7mph

79

01:45

12

36:04

7:13/M

2:12:47

22

Heather Fisher

1

23

44

21:02

2:06/100m

15

01:11

45

1:15:28

17.5mph

24

00:51

6

34:29

6:54/M

2:13:03

23

Luke Domermuth

90

22

28

19:31

1:57/100m

8

00:59

31

1:14:06

17.8mph

15

00:49

14

37:39

7:32/M

2:13:06

24

Charles Cook

55

47

16

18:12

1:49/100m

51

01:53

34

1:14:25

17.7mph

60

01:17

16

37:44

7:33/M

2:13:33

25

Brian Roney

93

32

11

16:58

1:42/100m

12

01:05

23

1:12:48

18.1mph

30

00:54

37

43:12

8:38/M

2:14:58

 
 

------- Swim 1000m -------

------- T1 -------

------- Bike 35k -------

------- T2 -------

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

26

Nicole Goodman

79

27

32

19:46

1:59/100m

18

01:13

37

1:14:39

17.7mph

43

01:05

21

38:54

7:47/M

2:15:39

27

Susan Rollins

78

50

20

18:44

1:52/100m

45

01:47

47

1:15:43

17.4mph

47

01:09

17

38:19

7:40/M

2:15:44

28

Jacob Willingham

58

21

5

16:21

1:38/100m

35

01:35

38

1:14:44

17.7mph

54

01:12

31

41:54

8:23/M

2:15:48

29

Eric King

47

37

2

15:23

1:32/100m

42

01:44

42

1:14:59

17.6mph

68

01:25

40

43:27

8:41/M

2:17:00

30

Deborah Conrad

46

40

9

16:45

1:41/100m

11

01:04

28

1:13:28

18.0mph

12

00:46

49

45:33

9:07/M

2:17:37

31

Scott Galpin

113

43

23

19:01

1:54/100m

59

02:03

22

1:12:27

18.2mph

81

01:50

36

42:59

8:36/M

2:18:22

32

Paula Domermuth

28

48

27

19:23

1:56/100m

13

01:08

32

1:14:14

17.8mph

58

01:14

39

43:26

8:41/M

2:19:26

33

Scott Manley

42

25

45

21:03

2:06/100m

89

03:28

48

1:15:43

17.4mph

29

00:54

18

38:34

7:43/M

2:19:43

34

Scott Keesler

85

45

39

20:28

2:03/100m

33

01:31

24

1:12:48

18.1mph

57

01:14

42

43:49

8:46/M

2:19:52

35

Doug Blackford

80

61

56

22:22

2:14/100m

49

01:52

41

1:14:51

17.6mph

53

01:12

24

39:42

7:56/M

2:20:01

36

Aileen Visser

52

33

54

22:14

2:13/100m

43

01:46

30

1:14:01

17.8mph

1

00:28

33

42:32

8:30/M

2:21:04

37

Katie Jenkins

88

29

77

25:01

2:30/100m

10

01:02

35

1:14:30

17.7mph

46

01:08

26

40:17

8:03/M

2:21:59

38

Amanda Gilbert

120

21

52

22:13

2:13/100m

57

02:01

46

1:15:40

17.4mph

34

00:59

32

42:13

8:27/M

2:23:07

39

Martyn Easton

95

46

47

21:19

2:08/100m

14

01:09

20

1:12:20

18.2mph

18

00:50

57

47:51

9:34/M

2:23:31

40

Jack Dodd

68

29

57

22:30

2:15/100m

87

03:19

43

1:15:04

17.6mph

70

01:28

30

41:40

8:20/M

2:24:04

41

Michael Chase

25

31

18

18:40

1:52/100m

74

02:30

21

1:12:20

18.2mph

78

01:44

64

49:11

9:50/M

2:24:28

42

Kathleen Collins

103

46

58

22:34

2:15/100m

60

02:04

29

1:13:49

17.9mph

45

01:08

46

44:53

8:59/M

2:24:28

43

Patrick Pearson

72

34

76

24:44

2:28/100m

53

01:55

19

1:12:07

18.3mph

59

01:15

45

44:44

8:57/M

2:24:47

44

Eric Brown

23

25

37

20:26

2:03/100m

83

03:01

27

1:13:26

18.0mph

93

02:20

51

46:02

9:12/M

2:25:17

45

Julie Palmer

40

43

40

20:32

2:03/100m

38

01:39

50

1:16:12

17.3mph

23

00:51

52

46:21

9:16/M

2:25:37

46

Brian Hicks

16

38

79

25:15

2:32/100m

70

02:20

33

1:14:24

17.7mph

55

01:12

38

43:15

8:39/M

2:26:28

47

Peter Roe

48

39

42

20:46

2:05/100m

76

02:32

40

1:14:49

17.6mph

91

02:11

55

46:29

9:18/M

2:26:49

48

Chad Fifield

121

27

88

27:36

2:46/100m

75

02:31

25

1:12:53

18.1mph

50

01:10

34

42:39

8:32/M

2:26:50

49

Joshua Griffin

81

29

25

19:07

1:55/100m

21

01:16

62

1:20:33

16.4mph

41

01:05

47

45:06

9:01/M

2:27:09

50

Jacob Clarke

96

24

65

23:22

2:20/100m

39

01:39

51

1:16:41

17.2mph

31

00:54

48

45:32

9:06/M

2:28:11

 
 

------- Swim 1000m -------

------- T1 -------

------- Bike 35k -------

------- T2 -------

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

51

Nicole Mead

43

41

59

22:36

2:16/100m

55

01:56

60

1:20:04

16.5mph

66

01:23

35

42:47

8:33/M

2:28:49

52

Carl Foulks

38

37

71

24:08

2:25/100m

44

01:47

44

1:15:08

17.6mph

88

02:01

50

45:54

9:11/M

2:29:00

53

Clifton Dunn

26

40

70

24:08

2:25/100m

86

03:09

49

1:16:10

17.3mph

85

01:54

44

44:44

8:57/M

2:30:07

54

Tammy Middlebrook

86

44

34

19:57

2:00/100m

31

01:27

68

1:24:00

15.7mph

35

00:59

43

44:19

8:52/M

2:30:45

55

Marc Deleonibus

56

22

73

24:26

2:27/100m

69

02:20

53

1:17:28

17.0mph

21

00:51

54

46:24

9:17/M

2:31:31

56

Amber Webster

37

28

14

17:52

1:47/100m

58

02:01

65

1:22:45

16.0mph

28

00:53

59

48:20

9:40/M

2:31:54

57

Joshua Paxson

71

21

86

27:30

2:45/100m

80

02:55

61

1:20:32

16.4mph

5

00:38

27

40:35

8:07/M

2:32:12

58

Jonathan White

4

37

89

27:40

2:46/100m

24

01:21

39

1:14:48

17.6mph

77

01:42

63

48:57

9:47/M

2:34:29

59

Jonell Johnson

94

40

21

18:45

1:53/100m

41

01:42

55

1:19:31

16.6mph

82

01:50

75

53:29

10:42/M

2:35:19

60

Janine Pleasant

119

47

48

21:36

2:10/100m

9

01:01

54

1:17:53

16.9mph

38

01:01

77

53:48

10:46/M

2:35:22

61

Thomas Gibson

57

20

93

29:44

2:58/100m

63

02:05

57

1:20:00

16.5mph

17

00:49

41

43:48

8:46/M

2:36:29

62

Jeff Eckard

75

25

36

20:23

2:02/100m

50

01:53

64

1:22:33

16.0mph

4

00:35

67

51:44

10:21/M

2:37:09

63

Steve Handy

110

41

63

23:10

2:19/100m

72

02:21

56

1:19:40

16.6mph

75

01:38

71

52:32

10:30/M

2:39:23

64

Nancy Andrews

114

53

33

19:55

2:00/100m

6

00:52

69

1:24:00

15.7mph

14

00:48

79

54:08

10:50/M

2:39:45

65

Michael Button

104

39

62

23:00

2:18/100m

36

01:36

63

1:22:13

16.1mph

13

00:46

76

53:46

10:45/M

2:41:23

66

Alex Jones

102

36

55

22:17

2:14/100m

81

02:56

71

1:25:02

15.5mph

49

01:10

66

51:11

10:14/M

2:42:38

67

David Speight

101

45

38

20:28

2:03/100m

16

01:11

52

1:17:12

17.1mph

74

01:35

87

1:02:45

12:33/M

2:43:13

68

William Mitchell

69

43

49

21:42

2:10/100m

78

02:51

73

1:27:16

15.1mph

84

01:52

65

49:32

9:54/M

2:43:16

69

Jay Gerst

65

35

84

26:19

2:38/100m

67

02:15

70

1:24:34

15.6mph

92

02:19

58

48:07

9:37/M

2:43:36

70

Hannah Trimble

116

19

96

32:48

3:17/100m

17

01:12

58

1:20:02

16.5mph

72

01:32

62

48:53

9:47/M

2:44:28

71

Kelly Melang

107

43

85

27:07

2:43/100m

56

01:59

79

1:28:23

14.9mph

83

01:50

53

46:22

9:16/M

2:45:44

72

Stephen Rogers

108

39

46

21:18

2:08/100m

84

03:04

74

1:27:33

15.1mph

36

01:00

73

52:49

10:34/M

2:45:45

73

Kevin Rothrock

64

36

69

23:58

2:24/100m

82

02:56

66

1:23:44

15.8mph

80

01:48

80

54:12

10:50/M

2:46:41

74

Liz Hager

109

25

35

19:58

2:00/100m

46

01:49

84

1:31:06

14.5mph

64

01:20

72

52:45

10:33/M

2:47:00

75

Tom Plaut

35

71

75

24:42

2:28/100m

91

03:59

77

1:28:02

15.0mph

73

01:33

61

48:44

9:45/M

2:47:02

 
 

------- Swim 1000m -------

------- T1 -------

------- Bike 35k -------

------- T2 -------

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

76

Dirk Krause

73

45

67

23:39

2:22/100m

85

03:05

75

1:27:42

15.1mph

87

01:58

69

52:13

10:27/M

2:48:39

77

Kirsten Griffin

82

28

68

23:41

2:22/100m

25

01:21

88

1:34:28

14.0mph

71

01:30

60

48:20

9:40/M

2:49:22

78

Mike Conner

115

62

78

25:10

2:31/100m

22

01:17

67

1:23:50

15.7mph

65

01:22

82

58:26

11:41/M

2:50:06

79

Mark Lockett

44

40

30

19:33

1:57/100m

71

02:21

80

1:28:55

14.8mph

33

00:57

83

58:59

11:48/M

2:50:47

80

Jerry Miller

17

59

74

24:41

2:28/100m

88

03:20

81

1:29:17

14.8mph

86

01:56

68

52:00

10:24/M

2:51:15

81

Ashley Willingham

59

21

80

25:24

2:32/100m

29

01:26

82

1:30:11

14.6mph

39

01:03

74

53:25

10:41/M

2:51:31

82

Matthew Lopez

29

21

92

29:01

2:54/100m

79

02:52

72

1:26:26

15.3mph

44

01:06

70

52:27

10:29/M

2:51:55

83

Brian Porter

111

24

98

40:26

4:03/100m

68

02:19

59

1:20:02

16.5mph

76

01:38

56

47:40

9:32/M

2:52:07

84

Eoin Colleran

20

34

53

22:13

2:13/100m

93

04:19

78

1:28:20

14.9mph

62

01:20

81

58:19

11:40/M

2:54:33

85

Aileen Sutton

24

24

26

19:11

1:55/100m

61

02:04

87

1:32:26

14.3mph

19

00:50

86

1:01:52

12:22/M

2:56:25

86

James Newton

21

32

72

24:18

2:26/100m

94

04:26

86

1:32:07

14.3mph

89

02:03

78

53:51

10:46/M

2:56:48

87

Brittney Clark

97

22

82

26:06

2:37/100m

77

02:35

76

1:27:52

15.0mph

32

00:55

85

59:50

11:58/M

2:57:20

88

Heather Smith

63

21

81

25:36

2:34/100m

30

01:26

83

1:30:24

14.6mph

10

00:44

90

1:06:15

13:15/M

3:04:25

89

Tonya Mahaffey-Miles

105

34

83

26:13

2:37/100m

64

02:06

89

1:35:58

13.8mph

63

01:20

84

59:05

11:49/M

3:04:44

90

Alana Sherrill

7

37

87

27:31

2:45/100m

62

02:04

85

1:31:27

14.4mph

16

00:49

88

1:04:56

12:59/M

3:06:49

91

Rebecca Kayes

53

21

51

22:12

2:13/100m

48

01:50

91

2:01:57

10.8mph

27

00:53

89

1:05:09

13:02/M

3:32:04

92

Kara Visser

13

21

64

23:17

2:20/100m

90

03:30

93

2:20:25

9.40mph

25

00:52

93

1:16:35

15:19/M

4:04:42

93

Erin Roberts

60

24

97

33:15

3:20/100m

95

04:29

92

2:15:54

9.71mph

67

01:23

94

1:18:29

15:42/M

4:13:33

94

Heather Groch

51

29

91

28:58

2:54/100m

96

06:51

94

2:30:00

8.80mph

95

06:32

92

1:12:22

14:28/M

4:24:46

95

Christopher Howells

50

29

95

31:09

3:07/100m

97

13:50

95

2:30:24

8.78mph

94

05:58

91

1:12:21

14:28/M

4:33:45

DNF

Mike McCall

41

50

94

30:01

3:00/100m

37

01:36

 

 

 

96

1:35:35

 

 

 

DNF

Julia Vanover

14

41

90

28:41

2:52/100m

92

04:17

90

1:57:04

11.3mph

69

01:28

 

 

 

DNF

Kristin Johnson

31

25

66

23:31

2:21/100m

66

02:14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Coed Relay

 

------- Swim 1000m -------

------- T1 -------

------- Bike 35k -------

------- T2 -------

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

VT Tri Club

228

18

2

17:49

1:47/100m

1

00:23

1

1:04:30

20.5mph

2

00:28

2

36:31

7:18/M

1:59:42

2

Com-Tech

224

46

4

21:14

2:07/100m

2

00:32

3

1:05:10

20.3mph

3

00:29

4

41:05

8:13/M

2:08:32

3

Fun Times

240

33

3

20:48

2:05/100m

5

00:35

5

1:13:12

18.0mph

1

00:25

1

34:00

6:48/M

2:09:02

4

The Misfits

225

23

7

27:46

2:47/100m

7

00:40

2

1:04:55

20.3mph

7

00:38

3

41:01

8:12/M

2:15:01

5

Lippy Express

223

40

5

22:25

2:15/100m

6

00:36

4

1:09:45

18.9mph

11

01:24

5

42:25

8:29/M

2:16:36

6

Team Davis

231

45

1

16:08

1:37/100m

4

00:33

9

1:29:54

14.7mph

8

00:40

6

47:47

9:33/M

2:35:04

7

Highlands of Blowing Rock

236

35

6

23:22

2:20/100m

3

00:32

7

1:17:46

17.0mph

5

00:33

9

57:21

11:28/M

2:39:36

8

Watauga Winners

227

45

11

31:14

3:07/100m

9

00:48

8

1:18:44

16.8mph

4

00:32

7

49:16

9:51/M

2:40:37

9

Team Hess/Wallick/Post

239

26

9

28:59

2:54/100m

10

00:55

6

1:14:43

17.7mph

6

00:33

10

59:16

11:51/M

2:44:28

10

Brown Chicken-Brown Cow

234

26

10

29:25

2:57/100m

11

03:27

10

1:42:01

12.9mph

10

01:08

8

53:15

10:39/M

3:09:19

11

Team KJT

222

37

8

28:54

2:53/100m

8

00:43

11

1:53:24

11.6mph

9

00:52

11

59:44

11:57/M

3:23:39

 

Male Relay

 

------- Swim 1000m -------

------- T1 -------

------- Bike 35k -------

------- T2 -------

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

App Profs

229

37

2

15:36

1:34/100m

2

00:28

1

52:53

25.0mph

3

00:32

1

30:00

6:00/M

1:39:30

2

Adios Los Pantalones

235

22

1

15:07

1:31/100m

1

00:22

2

58:44

22.5mph

1

00:22

2

33:46

6:45/M

1:48:23

3

JTL

233

14

3

18:49

1:53/100m

3

00:39

3

1:12:19

18.3mph

2

00:24

4

47:33

9:31/M

2:19:47

4

Blue Ridge Rural Land Trust

230

38

4

21:24

2:08/100m

4

00:52

4

1:21:31

16.2mph

4

00:33

3

36:36

7:19/M

2:20:57

 

Female Relay

 

------- Swim 1000m -------

------- T1 -------

------- Bike 35k -------

------- T2 -------

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

The Nastias

238

20

1

17:37

1:46/100m

2

00:33

1

1:18:00

16.9mph

2

00:31

1

38:28

7:42/M

2:15:11

2

Speed Sisters

237

32

5

21:57

2:12/100m

5

00:54

2

1:21:42

16.2mph

5

01:38

2

45:44

9:09/M

2:31:56

3

We R.N. front of you!

221

42

2

17:52

1:47/100m

1

00:32

5

1:26:58

15.2mph

3

00:32

3

47:55

9:35/M

2:33:52

4

Team Sociopath

226

39

3

18:19

1:50/100m

4

00:43

4

1:25:12

15.5mph

1

00:25

5

53:19

10:40/M

2:38:00

5

3 Peas in a Pod

220

37

6

22:07

2:13/100m

6

00:58

3

1:24:55

15.5mph

4

00:51

6

1:06:45

13:21/M

2:55:37

6

Mighty Mights

232

12

4

21:34

2:09/100m

3

00:39

6

1:52:43

11.7mph

6

08:27

4

51:19

10:16/M

3:14:44