Watauga Lake Triathlon Age Group

Age Group Results

October 02, 2010


Results by OnTheMarkSports.com

Overall Female Open Winners

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1       5  Amanda Cook             30    1      19:45  1:59      02:07     2    1:08:43 19.2       01:17     2      37:16  7:27  2:09:11    
     2      11  Kit Hayes               32    2      20:32  2:03      02:42     1    1:07:20 19.6       01:03     3      44:28  8:54  2:16:08    
     3      16  Anna Monroe             29    3      20:59  2:06      01:47     3    1:20:52 16.3       01:43     1      37:06  7:25  2:22:29    

Overall Male Open Winners

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1       1  Gray Skinner            26    2      18:34  1:51      00:41     1      58:40 22.5       00:35     1      33:51  6:46  1:52:22    
     2       2  Jason Jenkins           34    1      17:59  1:48      00:53     3    1:06:30 19.8       00:39     2      35:37  7:07  2:01:40    
     3       3  Steven Reis             25    3      19:56  2:00      00:40     2    1:05:23 20.2       00:33     3      39:04  7:49  2:05:38    

Overall Female Masters Winners

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1      24  Deborah Conrad          42    1      17:17  1:44      01:19     1    1:18:30 16.8       00:57     1      48:05  9:37  2:26:10    

Overall Male Masters Winners

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1       9  Terry Pahl              58    1      19:33  1:57      01:03     1    1:12:03 18.3       00:37     1      41:28  8:18  2:14:47    

Male 20 to 24

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1       4  Justin Harmon           22    1      19:45  1:59      01:19     1    1:07:03 19.7       00:44     1      40:04  8:01  2:08:56    

Female 25 to 29

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1      58  Maureen Doran           28    1      20:16  2:02      02:22     1    1:37:15 13.6       00:23     1      49:59 10:00  2:50:16    

Male 25 to 29

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1      10  Andy Sawyers            28    3      20:59  2:06      01:05     1    1:12:20 18.2       01:05     1      40:22  8:04  2:15:53    
     2      14  James McDonald          25    1      19:09  1:55      01:06     3    1:14:33 17.7       00:34     2      44:01  8:48  2:19:25    
     3      15  Jeff Eckard             27    2      19:37  1:58      01:45     2    1:12:31 18.2       01:34     3      44:47  8:57  2:20:16    
     4      43  Tyler McCann            25    5      23:09  2:19      02:55     4    1:25:44 15.4       00:21     4      45:06  9:01  2:37:17    
     5      64  Eric Brown              27    4      22:22  2:14      05:37     6    1:30:36 14.6       02:11     5      54:24 10:53  2:55:12    
     6      65  Brent Zastrow           26    6      25:18  2:32      03:39     5    1:29:31 14.7       01:17     6      56:52 11:22  2:56:38    

Female 30 to 34

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1      68  Emily Wilson            30    1      20:37  2:04      02:03     1    1:37:13 13.6       01:32     1      57:45 11:33  2:59:12    

Male 30 to 34

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1       7  David Talley            30    2      19:05  1:55      01:38     1    1:12:30 18.2       00:42     1      40:11  8:02  2:14:08    
     2      13  Jason Harris            32    3      20:56  2:06      03:09     2    1:12:33 18.2       01:21     2      40:16  8:03  2:18:18    
     3      18  Jeremy Smith            34    4      20:59  2:06      02:26     3    1:14:44 17.7       01:08     3      43:17  8:39  2:22:36    
     4      26  Robert Tester           31    5      22:43  2:16      01:23     4    1:15:53 17.4       00:52     6      47:15  9:27  2:28:09    
     5      27  Michael Anderson        34    6      24:22  2:26      02:31     5    1:16:11 17.3       01:51     4      44:17  8:51  2:29:12    
     6      32  Steven Carnes           30    1      19:00  1:54      01:16     6    1:25:34 15.4       00:45     5      44:26  8:53  2:31:02    

Female 35 to 39

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1      45  Chelsea Cannon          36    4      24:09  2:25      02:42     2    1:25:45 15.4       01:28     1      44:40  8:56  2:38:46    
     2      46  Ann Graves              37    1      21:39  2:10      03:16     1    1:24:14 15.7       00:42     4      50:02 10:00  2:39:54    
     3      50  Liane Jennings          37    2      22:42  2:16      01:57     3    1:29:39 14.7       01:38     3      46:19  9:16  2:42:17    
     4      55  Carmen Teed             39    3      23:07  2:19      02:08     5    1:35:19 13.8       01:12     2      45:06  9:01  2:46:53    
     5      72  Tanya Lipto             37    6      28:45  2:53      04:50     4    1:31:50 14.4       03:26     6      57:23 11:29  3:06:16    
     6      76  Michele Owen            37    5      28:09  2:49      04:11     6    1:40:32 13.1       02:30     5      56:12 11:14  3:11:37    

Male 35 to 39

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1       6  Andrew Lewis            36    4      22:09  2:13      02:49     1    1:08:11 19.4       00:34     2      37:25  7:29  2:11:10    
     2       8  Eliot Cannon            36    3      21:46  2:11      02:17     3    1:13:00 18.1       01:13     1      36:25  7:17  2:14:43    
     3      20  Wesley St. Clair        37    5      22:52  2:17      02:25     2    1:12:29 18.2       01:16     5      44:47  8:57  2:23:50    
     4      21  John Brandon III        38    6      23:02  2:18      01:25     4    1:16:13 17.3       01:12     3      41:58  8:24  2:23:52    
     5      41  James Owen              39   10      27:19  2:44      03:14     7    1:21:22 16.2       01:07     4      42:58  8:36  2:36:02    
     6      42  Colton Lenz             37    7      23:29  2:21      03:19     5    1:19:00 16.7       01:53     6      48:46  9:45  2:36:30    
     7      48  Kevin Rothrock          38    9      26:03  2:36      03:09     6    1:19:46 16.5       00:49     7      51:00 10:12  2:40:49    
     8      53  Ivan Ditscheiner        39    1      15:58  1:36      01:33    11    1:34:16 14.0       02:01     9      52:02 10:24  2:45:53    
     9      57  Matt Warenda            35    8      24:29  2:27      01:54    10    1:31:22 14.4       00:27     8      51:55 10:23  2:50:08    
    10      67  Andy Teed               38    2      18:28  1:51      05:15     8    1:25:14 15.5       03:35    11    1:06:10 13:14  2:58:45    
    11      70  Michael Averill         39   11      33:32  3:21      02:38     9    1:31:05 14.5       01:43    10      55:30 11:06  3:04:30    

Female 40 to 44

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1      28  Anne Hammonds           41    1      20:15  2:02      02:08     2    1:21:52 16.1       00:55     2      44:48  8:58  2:29:59    
     2      39  Christine Fleck         40    3      25:00  2:30      05:00     1    1:20:35 16.4       01:13     1      44:09  8:50  2:35:58    
     3      47  Kathryn Calwood         44    4      25:06  2:31      03:19     3    1:23:57 15.7       01:26     3      46:54  9:23  2:40:44    
     4      59  Laura Rasor             43    2      24:09  2:25      03:04     4    1:31:48 14.4       01:41     4      51:23 10:17  2:52:07    
     5      71  Lynn Difiore            43    6      28:44  2:52      04:49     5    1:32:19 14.3       02:59     5      57:23 11:29  3:06:16    
     6      77  Rhonda Nerren           40    5      27:37  2:46      04:27     6    1:48:58 12.1       02:02     6      58:28 11:42  3:21:36    

Male 40 to 44

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1      12  Chip Coxe               40    2      21:01  2:06      00:52     1    1:11:06 18.6       00:56     3      42:54  8:35  2:16:51    
     2      17  Doug Dunn               42    4      21:38  2:10      01:50     4    1:16:06 17.3       01:48     2      41:07  8:13  2:22:31    
     3      22  Bryan Nerren            40    8      25:51  2:35      03:56     3    1:14:44 17.7       02:42     1      38:03  7:37  2:25:18    
     4      29  Alden Haun              40    1      18:09  1:49      01:31     5    1:18:41 16.8       01:33     7      50:35 10:07  2:30:31    
     5      30  Jeff Cunningham         44    3      21:22  2:08      02:23     7    1:20:48 16.3       01:08     4      45:08  9:02  2:30:51    
     6      31  Jimmy Campbell          41    6      22:42  2:16      01:52     2    1:13:44 17.9       01:39     8      51:03 10:13  2:31:02    
     7      38  James Parnell           40    5      22:04  2:12      03:04     6    1:19:48 16.5       01:11     6      48:50  9:46  2:35:00    
     8      51  Clifton Dunn            42    9      26:40  2:40      05:43     8    1:21:54 16.1       02:46     5      47:04  9:25  2:44:08    
     9      56  Matt Waters             40    7      25:00  2:30      02:53     9    1:23:21 15.8       01:29    10      56:01 11:12  2:48:46    
    10      69  Blake Grindstaff        41   10      30:33  3:03      02:59    10    1:30:41 14.6       01:48     9      55:27 11:05  3:01:30    

Female 45 to 49

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1      44  Kathleen Collins        49    2      25:36  2:34      02:33     1    1:18:03 16.9       01:55     2      50:10 10:02  2:38:18    
     2      61  Kelly Melang            45    3      30:42  3:04      02:53     2    1:28:01 15.0       01:17     1      50:06 10:01  2:53:00    
     3      63  Lesley Brown            48    1      22:35  2:16      03:59     3    1:33:53 14.1       01:44     3      51:35 10:19  2:53:49    

Male 45 to 49

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1      19  Jonathan Miller         45    1      21:47  2:11      01:49     3    1:15:56 17.4       00:53     2      43:22  8:40  2:23:48    
     2      23  Tim Ganley              47    3      22:56  2:18      02:55     4    1:16:58 17.2       01:42     1      41:27  8:17  2:25:59    
     3      37  David Anderson          47    2      22:05  2:13      06:23     2    1:15:13 17.5       02:15     4      48:53  9:47  2:34:51    
     4      40  Roger Godsey            48    5      25:57  2:36      03:18     5    1:19:59 16.5       01:21     3      45:25  9:05  2:36:01    
     5      52  Ralph Van Praag         48    4      23:50  2:23      01:23     6    1:25:38 15.4       01:18     5      52:49 10:34  2:45:01    
   DNF     DNF  David Anaonos           48    6      28:48  2:53      04:50     1    1:14:47 17.7                                                    

Female 50 to 54

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1      36  Holly Konrady           54    1      19:17  1:56      02:53     1    1:25:01 15.5       01:08     1      46:11  9:14  2:34:31    
     2      75  Elaine Frantz           52    2      23:46  2:23      02:15     2    1:46:27 12.4       01:46     2      56:00 11:12  3:10:16    
     3      79  Patti Turpin            54    3      27:52  2:47      05:12     3    2:04:37 10.6       02:37     3    1:00:27 12:05  3:40:46    

Male 50 to 54

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1      33  Richard Ramsey          51    2      22:50  2:17      02:51     1    1:11:18 18.5       01:01     2      53:10 10:38  2:31:13    
     2      49  James Crump             52    3      25:14  2:31      02:50     2    1:23:27 15.8       02:03     1      48:38  9:44  2:42:15    
     3      74  Charles Berry           51    1      22:02  2:12      08:01     3    1:39:19 13.3       02:21     3      55:55 11:11  3:07:40    

Female 55 to 59

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1      80  Cheryl Ramsey           58    1      34:10  3:25      08:18     1    1:54:37 11.5       03:04     1    1:11:46 14:21  3:51:57    

Male 55 to 59

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1      25  Lynn Loudermilk         56    3      23:34  2:21      01:53     1    1:11:27 18.5       01:08     1      49:35  9:55  2:27:38    
     2      34  Scott Vandiver          58    1      21:37  2:10      01:43     2    1:16:40 17.2       01:34     2      49:46  9:57  2:31:22    
     3      62  Ralph Konrady           57    2      22:40  2:16      03:55     4    1:32:02 14.3       02:05     3      52:33 10:31  2:53:16    
     4      66  David Austin            57    4      30:24  3:02      03:06     3    1:27:42 15.1       01:54     4      54:17 10:51  2:57:26    
     5      78  Dennis James            59    5      46:05  4:37      02:55     5    1:42:18 12.9       00:57     5    1:04:47 12:57  3:37:04    
   DNF     DNF  Carl Fisher, Jr.        56    6      46:06  4:37      03:55                                                                          

Male 60 to 64

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1      35  Doug Blackford          63    2      23:28  2:21      02:26     2    1:21:19 16.2       01:18     1      44:24  8:53  2:32:56    
     2      54  N.t. Ricker             60    1      22:08  2:13      03:47     1    1:20:52 16.3       01:21     3      58:23 11:41  2:46:33    
     3      73  Jerry Miller            61    3      25:51  2:35      06:10     3    1:39:34 13.3       00:48     2      54:47 10:57  3:07:11    

Female 65 to 69

         Overall                            ----- Swim 1000m -----    T1      ----- Bike 35k -----      T2      ----- Run 5m -----      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace     Time
     1      60  Sue Stark               65    1      23:48  2:23      02:23     1    1:32:10 14.3       01:32     1      52:42 10:32  2:52:37    
     2      81  Barbara Bogart          68                                      2    2:37:43 8.37       02:26     2    1:13:48 14:46  3:53:58