Watauga Lake Triathlon

Overall Results

October 02, 2010


Results by OnTheMarkSports.com

Female Finishers

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

Amanda Cook

216

30

F

3

19:45

1:59

02:07

2

1:08:43

19.2

01:17

2

37:16

7:27

2:09:11

2

Kit Hayes

186

32

F

6

20:32

2:03

02:42

1

1:07:20

19.6

01:03

4

44:28

8:54

2:16:08

3

Anna Monroe

115

29

F

8

20:59

2:06

01:47

6

1:20:52

16.3

01:43

1

37:06

7:25

2:22:29

4

Deborah Conrad

154

42

F

1

17:17

1:44

01:19

4

1:18:30

16.8

00:57

11

48:05

9:37

2:26:10

5

Anne Hammonds

192

41

F

4

20:15

2:02

02:08

7

1:21:52

16.1

00:55

6

44:48

8:58

2:29:59

6

Holly Konrady

213

54

F

2

19:17

1:56

02:53

11

1:25:01

15.5

01:08

8

46:11

9:14

2:34:31

7

Christine Fleck

116

40

F

18

25:00

2:30

05:00

5

1:20:35

16.4

01:13

3

44:09

8:50

2:35:58

8

Elisabeth Ferguson

129

19

F

9

21:02

2:06

02:10

9

1:24:04

15.7

01:00

12

48:53

9:47

2:37:11

9

Kathleen Collins

188

49

F

20

25:36

2:34

02:33

3

1:18:03

16.9

01:55

16

50:10

10:02

2:38:18

10

Chelsea Cannon

171

36

F

16

24:09

2:25

02:42

12

1:25:45

15.4

01:28

5

44:40

8:56

2:38:46

11

Ann Graves

132

37

F

10

21:39

2:10

03:16

10

1:24:14

15.7

00:42

14

50:02

10:00

2:39:54

12

Kathryn Calwood

199

44

F

19

25:06

2:31

03:19

8

1:23:57

15.7

01:26

10

46:54

9:23

2:40:44

13

Liane Jennings

130

37

F

12

22:42

2:16

01:57

14

1:29:39

14.7

01:38

9

46:19

9:16

2:42:17

14

Carmen Teed

111

39

F

13

23:07

2:19

02:08

20

1:35:19

13.8

01:12

7

45:06

9:01

2:46:53

15

Maureen Doran

127

28

F

5

20:16

2:02

02:22

22

1:37:15

13.6

00:23

13

49:59

10:00

2:50:16

16

Laura Rasor

194

43

F

17

24:09

2:25

03:04

15

1:31:48

14.4

01:41

17

51:23

10:17

2:52:07

17

Sue Stark

118

65

F

15

23:48

2:23

02:23

17

1:32:10

14.3

01:32

19

52:42

10:32

2:52:37

18

Kelly Melang

182

45

F

26

30:42

3:04

02:53

13

1:28:01

15.0

01:17

15

50:06

10:01

2:53:00

19

Lesley Brown

144

48

F

11

22:35

2:16

03:59

19

1:33:53

14.1

01:44

18

51:35

10:19

2:53:49

20

Emily Wilson

174

30

F

7

20:37

2:04

02:03

21

1:37:13

13.6

01:32

24

57:45

11:33

2:59:12

21

Lynn Difiore

103

43

F

24

28:44

2:52

04:49

18

1:32:19

14.3

02:59

23

57:23

11:29

3:06:16

22

Tanya Lipto

104

37

F

25

28:45

2:53

04:50

16

1:31:50

14.4

03:26

22

57:23

11:29

3:06:16

23

Elaine Frantz

198

52

F

14

23:46

2:23

02:15

24

1:46:27

12.4

01:46

20

56:00

11:12

3:10:16

24

Michele Owen

200

37

F

23

28:09

2:49

04:11

23

1:40:32

13.1

02:30

21

56:12

11:14

3:11:37

25

Rhonda Nerren

168

40

F

21

27:37

2:46

04:27

25

1:48:58

12.1

02:02

25

58:28

11:42

3:21:36

 
 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

26

Patti Turpin

185

54

F

22

27:52

2:47

05:12

27

2:04:37

10.6

02:37

26

1:00:27

12:05

3:40:46

27

Cheryl Ramsey

158

58

F

27

34:10

3:25

08:18

26

1:54:37

11.5

03:04

27

1:11:46

14:21

3:51:57

28

Barbara Bogart

193

68

F

 

 

 

 

28

2:37:43

8.37

02:26

28

1:13:48

14:46

3:53:58

 

Male Finishers

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

Gray Skinner

187

26

M

6

18:34

1:51

00:41

1

58:40

22.5

00:35

1

33:51

6:46

1:52:22

2

Jason Jenkins

164

34

M

2

17:59

1:48

00:53

3

1:06:30

19.8

00:39

2

35:37

7:07

2:01:40

3

Steven Reis

122

25

M

14

19:56

2:00

00:40

2

1:05:23

20.2

00:33

6

39:04

7:49

2:05:38

4

Justin Harmon

184

22

M

13

19:45

1:59

01:19

4

1:07:03

19.7

00:44

7

40:04

8:01

2:08:56

5

Andrew Lewis

181

36

M

33

22:09

2:13

02:49

5

1:08:11

19.4

00:34

4

37:25

7:29

2:11:10

6

David Talley

177

30

M

8

19:05

1:55

01:38

12

1:12:30

18.2

00:42

8

40:11

8:02

2:14:08

7

Eliot Cannon

170

36

M

25

21:46

2:11

02:17

15

1:13:00

18.1

01:13

3

36:25

7:17

2:14:43

8

Terry Pahl

162

58

M

11

19:33

1:57

01:03

9

1:12:03

18.3

00:37

13

41:28

8:18

2:14:47

9

Andy Sawyers

149

28

M

18

20:59

2:06

01:05

10

1:12:20

18.2

01:05

10

40:22

8:04

2:15:53

10

Chip Coxe

169

40

M

20

21:01

2:06

00:52

6

1:11:06

18.6

00:56

15

42:54

8:35

2:16:51

11

Jason Harris

146

32

M

17

20:56

2:06

03:09

14

1:12:33

18.2

01:21

9

40:16

8:03

2:18:18

12

James McDonald

178

25

M

9

19:09

1:55

01:06

18

1:14:33

17.7

00:34

19

44:01

8:48

2:19:25

13

Jeff Eckard

195

27

M

12

19:37

1:58

01:45

13

1:12:31

18.2

01:34

24

44:47

8:57

2:20:16

14

Doug Dunn

140

42

M

24

21:38

2:10

01:50

26

1:16:06

17.3

01:48

11

41:07

8:13

2:22:31

15

Jeremy Smith

189

34

M

19

20:59

2:06

02:26

20

1:14:44

17.7

01:08

17

43:17

8:39

2:22:36

16

Kent Kirkman

152

47

M

10

19:31

1:57

02:05

16

1:13:06

18.1

01:07

29

46:54

9:23

2:22:44

17

Jonathan Miller

190

45

M

26

21:47

2:11

01:49

25

1:15:56

17.4

00:53

18

43:22

8:40

2:23:48

18

Wesley St. Clair

183

37

M

39

22:52

2:17

02:25

11

1:12:29

18.2

01:16

23

44:47

8:57

2:23:50

19

John Brandon III

160

38

M

41

23:02

2:18

01:25

28

1:16:13

17.3

01:12

14

41:58

8:24

2:23:52

20

Rusty Varenkamp

157

34

M

15

20:52

2:05

01:34

19

1:14:37

17.7

00:59

28

46:53

9:23

2:24:57

21

Bryan Nerren

167

40

M

53

25:51

2:35

03:56

21

1:14:44

17.7

02:42

5

38:03

7:37

2:25:18

22

Tim Ganley

126

47

M

40

22:56

2:18

02:55

30

1:16:58

17.2

01:42

12

41:27

8:17

2:25:59

23

Lynn Loudermilk

143

56

M

45

23:34

2:21

01:53

8

1:11:27

18.5

01:08

37

49:35

9:55

2:27:38

24

Robert Tester

197

31

M

37

22:43

2:16

01:23

24

1:15:53

17.4

00:52

31

47:15

9:27

2:28:09

25

Michael Anderson

173

34

M

47

24:22

2:26

02:31

27

1:16:11

17.3

01:51

20

44:17

8:51

2:29:12

 
 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

26

Alden Haun

191

40

M

4

18:09

1:49

01:31

31

1:18:41

16.8

01:33

40

50:35

10:07

2:30:31

27

Jeff Cunningham

110

44

M

22

21:22

2:08

02:23

38

1:20:48

16.3

01:08

26

45:08

9:02

2:30:51

28

Jimmy Campbell

215

41

M

36

22:42

2:16

01:52

17

1:13:44

17.9

01:39

42

51:03

10:13

2:31:02

29

Steven Carnes

153

30

M

7

19:00

1:54

01:16

47

1:25:34

15.4

00:45

22

44:26

8:53

2:31:02

30

Richard Ramsey

151

51

M

38

22:50

2:17

02:51

7

1:11:18

18.5

01:01

48

53:10

10:38

2:31:13

31

Scott Vandiver

159

58

M

23

21:37

2:10

01:43

29

1:16:40

17.2

01:34

38

49:46

9:57

2:31:22

32

Doug Blackford

166

63

M

43

23:28

2:21

02:26

40

1:21:19

16.2

01:18

21

44:24

8:53

2:32:56

33

Scott La Voie

105

42

M

3

18:05

1:49

01:26

45

1:24:16

15.7

01:48

32

47:49

9:34

2:33:27

34

David Anderson

139

47

M

31

22:05

2:13

06:23

23

1:15:13

17.5

02:15

36

48:53

9:47

2:34:51

35

James Parnell

101

40

M

30

22:04

2:12

03:04

34

1:19:48

16.5

01:11

35

48:50

9:46

2:35:00

36

Roger Godsey

176

48

M

54

25:57

2:36

03:18

36

1:19:59

16.5

01:21

27

45:25

9:05

2:36:01

37

James Owen

212

39

M

57

27:19

2:44

03:14

41

1:21:22

16.2

01:07

16

42:58

8:36

2:36:02

38

Colton Lenz

217

37

M

44

23:29

2:21

03:19

32

1:19:00

16.7

01:53

34

48:46

9:45

2:36:30

39

Ed Harrison

147

46

M

27

21:51

2:11

03:45

37

1:20:05

16.5

01:15

39

49:52

9:58

2:36:51

40

Tyler McCann

155

25

M

42

23:09

2:19

02:55

49

1:25:44

15.4

00:21

25

45:06

9:01

2:37:17

41

Kevin Rothrock

175

38

M

55

26:03

2:36

03:09

33

1:19:46

16.5

00:49

41

51:00

10:12

2:40:49

42

James Crump

179

52

M

50

25:14

2:31

02:50

44

1:23:27

15.8

02:03

33

48:38

9:44

2:42:15

43

Clifton Dunn

134

42

M

56

26:40

2:40

05:43

42

1:21:54

16.1

02:46

30

47:04

9:25

2:44:08

44

Ralph Van Praag

163

48

M

46

23:50

2:23

01:23

48

1:25:38

15.4

01:18

47

52:49

10:34

2:45:01

45

Ivan Ditscheiner

148

39

M

1

15:58

1:36

01:33

59

1:34:16

14.0

02:01

45

52:02

10:24

2:45:53

46

N.t. Ricker

124

60

M

32

22:08

2:13

03:47

39

1:20:52

16.3

01:21

58

58:23

11:41

2:46:33

47

Michael Helton

150

32

M

21

21:01

2:06

01:11

35

1:19:57

16.5

01:09

61

1:04:59

13:00

2:48:18

48

Matt Waters

145

40

M

49

25:00

2:30

02:53

43

1:23:21

15.8

01:29

55

56:01

11:12

2:48:46

49

Matt Warenda

125

35

M

48

24:29

2:27

01:54

57

1:31:22

14.4

00:27

44

51:55

10:23

2:50:08

50

Ralph Konrady

214

57

M

35

22:40

2:16

03:55

58

1:32:02

14.3

02:05

46

52:33

10:31

2:53:16

 
 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

51

Matthew Lynch

128

22

M

16

20:56

2:06

02:53

60

1:37:28

13.5

00:51

43

51:20

10:16

2:53:30

52

Eric Brown

172

27

M

34

22:22

2:14

05:37

54

1:30:36

14.6

02:11

50

54:24

10:53

2:55:12

53

Brent Zastrow

131

26

M

51

25:18

2:32

03:39

53

1:29:31

14.7

01:17

56

56:52

11:22

2:56:38

54

Joe Fleenor

135

40

M

58

28:05

2:49

02:28

50

1:26:28

15.3

01:38

57

58:23

11:41

2:57:04

55

David Austin

123

57

M

60

30:24

3:02

03:06

52

1:27:42

15.1

01:54

49

54:17

10:51

2:57:26

56

Andy Teed

112

38

M

5

18:28

1:51

05:15

46

1:25:14

15.5

03:35

62

1:06:10

13:14

2:58:45

57

Arthur Rasco

161

34

M

28

21:53

2:11

04:16

51

1:26:34

15.2

01:59

59

1:04:23

12:53

2:59:08

58

Blake Grindstaff

119

41

M

61

30:33

3:03

02:59

55

1:30:41

14.6

01:48

52

55:27

11:05

3:01:30

59

Michael Averill

137

39

M

62

33:32

3:21

02:38

56

1:31:05

14.5

01:43

53

55:30

11:06

3:04:30

60

Jerry Miller

133

61

M

52

25:51

2:35

06:10

62

1:39:34

13.3

00:48

51

54:47

10:57

3:07:11

61

Charles Berry

165

51

M

29

22:02

2:12

08:01

61

1:39:19

13.3

02:21

54

55:55

11:11

3:07:40

62

Dennis James

138

59

M

63

46:05

4:37

02:55

63

1:42:18

12.9

00:57

60

1:04:47

12:57

3:37:04

DNF

David Anaonos

196

48

M

59

28:48

2:53

04:50

22

1:14:47

17.7

 

 

 

 

DNF

Carl Fisher, Jr.

999

56

M

64

46:06

4:37

03:55