Watauga Lake Triathlon

Overall Results

October 02, 2010


Results by OnTheMarkSports.com
 

Age Group

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

Gray Skinner

187

26

M

6

18:34

1:51

00:41

1

58:40

22.5

00:35

1

33:51

6:46

1:52:22

2

Jason Jenkins

164

34

M

3

17:59

1:48

00:53

3

1:06:30

19.8

00:39

2

35:37

7:07

2:01:40

3

Steven Reis

122

25

M

15

19:56

2:00

00:40

2

1:05:23

20.2

00:33

8

39:04

7:49

2:05:38

4

Justin Harmon

184

22

M

14

19:45

1:59

01:19

4

1:07:03

19.7

00:44

9

40:04

8:01

2:08:56

5

Amanda Cook

216

30

F

13

19:45

1:59

02:07

7

1:08:43

19.2

01:17

5

37:16

7:27

2:09:11

6

Andrew Lewis

181

36

M

35

22:09

2:13

02:49

6

1:08:11

19.4

00:34

6

37:25

7:29

2:11:10

7

David Talley

177

30

M

8

19:05

1:55

01:38

14

1:12:30

18.2

00:42

10

40:11

8:02

2:14:08

8

Eliot Cannon

170

36

M

29

21:46

2:11

02:17

17

1:13:00

18.1

01:13

3

36:25

7:17

2:14:43

9

Terry Pahl

162

58

M

11

19:33

1:57

01:03

11

1:12:03

18.3

00:37

15

41:28

8:18

2:14:47

10

Andy Sawyers

149

28

M

21

20:59

2:06

01:05

12

1:12:20

18.2

01:05

12

40:22

8:04

2:15:53

11

Kit Hayes

186

32

F

18

20:32

2:03

02:42

5

1:07:20

19.6

01:03

26

44:28

8:54

2:16:08

12

Chip Coxe

169

40

M

24

21:01

2:06

00:52

8

1:11:06

18.6

00:56

17

42:54

8:35

2:16:51

13

Jason Harris

146

32

M

20

20:56

2:06

03:09

16

1:12:33

18.2

01:21

11

40:16

8:03

2:18:18

14

James McDonald

178

25

M

9

19:09

1:55

01:06

19

1:14:33

17.7

00:34

21

44:01

8:48

2:19:25

15

Jeff Eckard

195

27

M

12

19:37

1:58

01:45

15

1:12:31

18.2

01:34

29

44:47

8:57

2:20:16

16

Anna Monroe

115

29

F

23

20:59

2:06

01:47

40

1:20:52

16.3

01:43

4

37:06

7:25

2:22:29

17

Doug Dunn

140

42

M

27

21:38

2:10

01:50

26

1:16:06

17.3

01:48

13

41:07

8:13

2:22:31

18

Jeremy Smith

189

34

M

22

20:59

2:06

02:26

20

1:14:44

17.7

01:08

19

43:17

8:39

2:22:36

19

Jonathan Miller

190

45

M

30

21:47

2:11

01:49

25

1:15:56

17.4

00:53

20

43:22

8:40

2:23:48

20

Wesley St. Clair

183

37

M

43

22:52

2:17

02:25

13

1:12:29

18.2

01:16

28

44:47

8:57

2:23:50

21

John Brandon III

160

38

M

45

23:02

2:18

01:25

28

1:16:13

17.3

01:12

16

41:58

8:24

2:23:52

22

Bryan Nerren

167

40

M

65

25:51

2:35

03:56

21

1:14:44

17.7

02:42

7

38:03

7:37

2:25:18

23

Tim Ganley

126

47

M

44

22:56

2:18

02:55

30

1:16:58

17.2

01:42

14

41:27

8:17

2:25:59

24

Deborah Conrad

154

42

F

2

17:17

1:44

01:19

32

1:18:30

16.8

00:57

40

48:05

9:37

2:26:10

25

Lynn Loudermilk

143

56

M

50

23:34

2:21

01:53

10

1:11:27

18.5

01:08

45

49:35

9:55

2:27:38

 
 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

26

Robert Tester

197

31

M

41

22:43

2:16

01:23

24

1:15:53

17.4

00:52

39

47:15

9:27

2:28:09

27

Michael Anderson

173

34

M

56

24:22

2:26

02:31

27

1:16:11

17.3

01:51

23

44:17

8:51

2:29:12

28

Anne Hammonds

192

41

F

16

20:15

2:02

02:08

44

1:21:52

16.1

00:55

30

44:48

8:58

2:29:59

29

Alden Haun

191

40

M

4

18:09

1:49

01:31

33

1:18:41

16.8

01:33

51

50:35

10:07

2:30:31

30

Jeff Cunningham

110

44

M

25

21:22

2:08

02:23

39

1:20:48

16.3

01:08

33

45:08

9:02

2:30:51

31

Jimmy Campbell

215

41

M

40

22:42

2:16

01:52

18

1:13:44

17.9

01:39

53

51:03

10:13

2:31:02

32

Steven Carnes

153

30

M

7

19:00

1:54

01:16

52

1:25:34

15.4

00:45

25

44:26

8:53

2:31:02

33

Richard Ramsey

151

51

M

42

22:50

2:17

02:51

9

1:11:18

18.5

01:01

61

53:10

10:38

2:31:13

34

Scott Vandiver

159

58

M

26

21:37

2:10

01:43

29

1:16:40

17.2

01:34

46

49:46

9:57

2:31:22

35

Doug Blackford

166

63

M

48

23:28

2:21

02:26

42

1:21:19

16.2

01:18

24

44:24

8:53

2:32:56

36

Holly Konrady

213

54

F

10

19:17

1:56

02:53

50

1:25:01

15.5

01:08

35

46:11

9:14

2:34:31

37

David Anderson

139

47

M

33

22:05

2:13

06:23

23

1:15:13

17.5

02:15

44

48:53

9:47

2:34:51

38

James Parnell

101

40

M

32

22:04

2:12

03:04

36

1:19:48

16.5

01:11

43

48:50

9:46

2:35:00

39

Christine Fleck

116

40

F

59

25:00

2:30

05:00

38

1:20:35

16.4

01:13

22

44:09

8:50

2:35:58

40

Roger Godsey

176

48

M

66

25:57

2:36

03:18

37

1:19:59

16.5

01:21

34

45:25

9:05

2:36:01

41

James Owen

212

39

M

69

27:19

2:44

03:14

43

1:21:22

16.2

01:07

18

42:58

8:36

2:36:02

42

Colton Lenz

217

37

M

49

23:29

2:21

03:19

34

1:19:00

16.7

01:53

42

48:46

9:45

2:36:30

43

Tyler McCann

155

25

M

47

23:09

2:19

02:55

54

1:25:44

15.4

00:21

31

45:06

9:01

2:37:17

44

Kathleen Collins

188

49

F

63

25:36

2:34

02:33

31

1:18:03

16.9

01:55

50

50:10

10:02

2:38:18

45

Chelsea Cannon

171

36

F

54

24:09

2:25

02:42

55

1:25:45

15.4

01:28

27

44:40

8:56

2:38:46

46

Ann Graves

132

37

F

28

21:39

2:10

03:16

49

1:24:14

15.7

00:42

48

50:02

10:00

2:39:54

47

Kathryn Calwood

199

44

F

60

25:06

2:31

03:19

48

1:23:57

15.7

01:26

37

46:54

9:23

2:40:44

48

Kevin Rothrock

175

38

M

67

26:03

2:36

03:09

35

1:19:46

16.5

00:49

52

51:00

10:12

2:40:49

49

James Crump

179

52

M

61

25:14

2:31

02:50

47

1:23:27

15.8

02:03

41

48:38

9:44

2:42:15

50

Liane Jennings

130

37

F

39

22:42

2:16

01:57

59

1:29:39

14.7

01:38

36

46:19

9:16

2:42:17

 
 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

51

Clifton Dunn

134

42

M

68

26:40

2:40

05:43

45

1:21:54

16.1

02:46

38

47:04

9:25

2:44:08

52

Ralph Van Praag

163

48

M

53

23:50

2:23

01:23

53

1:25:38

15.4

01:18

60

52:49

10:34

2:45:01

53

Ivan Ditscheiner

148

39

M

1

15:58

1:36

01:33

70

1:34:16

14.0

02:01

57

52:02

10:24

2:45:53

54

N.t. Ricker

124

60

M

34

22:08

2:13

03:47

41

1:20:52

16.3

01:21

75

58:23

11:41

2:46:33

55

Carmen Teed

111

39

F

46

23:07

2:19

02:08

71

1:35:19

13.8

01:12

32

45:06

9:01

2:46:53

56

Matt Waters

145

40

M

58

25:00

2:30

02:53

46

1:23:21

15.8

01:29

69

56:01

11:12

2:48:46

57

Matt Warenda

125

35

M

57

24:29

2:27

01:54

63

1:31:22

14.4

00:27

56

51:55

10:23

2:50:08

58

Maureen Doran

127

28

F

17

20:16

2:02

02:22

73

1:37:15

13.6

00:23

47

49:59

10:00

2:50:16

59

Laura Rasor

194

43

F

55

24:09

2:25

03:04

64

1:31:48

14.4

01:41

54

51:23

10:17

2:52:07

60

Sue Stark

118

65

F

52

23:48

2:23

02:23

67

1:32:10

14.3

01:32

59

52:42

10:32

2:52:37

61

Kelly Melang

182

45

F

78

30:42

3:04

02:53

57

1:28:01

15.0

01:17

49

50:06

10:01

2:53:00

62

Ralph Konrady

214

57

M

38

22:40

2:16

03:55

66

1:32:02

14.3

02:05

58

52:33

10:31

2:53:16

63

Lesley Brown

144

48

F

37

22:35

2:16

03:59

69

1:33:53

14.1

01:44

55

51:35

10:19

2:53:49

64

Eric Brown

172

27

M

36

22:22

2:14

05:37

60

1:30:36

14.6

02:11

63

54:24

10:53

2:55:12

65

Brent Zastrow

131

26

M

62

25:18

2:32

03:39

58

1:29:31

14.7

01:17

71

56:52

11:22

2:56:38

66

David Austin

123

57

M

76

30:24

3:02

03:06

56

1:27:42

15.1

01:54

62

54:17

10:51

2:57:26

67

Andy Teed

112

38

M

5

18:28

1:51

05:15

51

1:25:14

15.5

03:35

79

1:06:10

13:14

2:58:45

68

Emily Wilson

174

30

F

19

20:37

2:04

02:03

72

1:37:13

13.6

01:32

74

57:45

11:33

2:59:12

69

Blake Grindstaff

119

41

M

77

30:33

3:03

02:59

61

1:30:41

14.6

01:48

65

55:27

11:05

3:01:30

70

Michael Averill

137

39

M

79

33:32

3:21

02:38

62

1:31:05

14.5

01:43

66

55:30

11:06

3:04:30

71

Lynn Difiore

103

43

F

73

28:44

2:52

04:49

68

1:32:19

14.3

02:59

73

57:23

11:29

3:06:16

72

Tanya Lipto

104

37

F

74

28:45

2:53

04:50

65

1:31:50

14.4

03:26

72

57:23

11:29

3:06:16

73

Jerry Miller

133

61

M

64

25:51

2:35

06:10

75

1:39:34

13.3

00:48

64

54:47

10:57

3:07:11

74

Charles Berry

165

51

M

31

22:02

2:12

08:01

74

1:39:19

13.3

02:21

67

55:55

11:11

3:07:40

75

Elaine Frantz

198

52

F

51

23:46

2:23

02:15

78

1:46:27

12.4

01:46

68

56:00

11:12

3:10:16

 
 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

76

Michele Owen

200

37

F

72

28:09

2:49

04:11

76

1:40:32

13.1

02:30

70

56:12

11:14

3:11:37

77

Rhonda Nerren

168

40

F

70

27:37

2:46

04:27

79

1:48:58

12.1

02:02

76

58:28

11:42

3:21:36

78

Dennis James

138

59

M

81

46:05

4:37

02:55

77

1:42:18

12.9

00:57

78

1:04:47

12:57

3:37:04

79

Patti Turpin

185

54

F

71

27:52

2:47

05:12

81

2:04:37

10.6

02:37

77

1:00:27

12:05

3:40:46

80

Cheryl Ramsey

158

58

F

80

34:10

3:25

08:18

80

1:54:37

11.5

03:04

80

1:11:46

14:21

3:51:57

81

Barbara Bogart

193

68

F

 

 

 

 

82

2:37:43

8.37

02:26

81

1:13:48

14:46

3:53:58

DNF

David Anaonos

196

48

M

75

28:48

2:53

04:50

22

1:14:47

17.7

 

 

 

 

DNF

Carl Fisher, Jr.

999

56

M

82

46:06

4:37

03:55

 

 

 

 

 

 

 

 

Coed Relay

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

Average Joes

202

41

M

2

17:00

1:42

00:30

1

1:04:19

20.5

00:19

1

38:35

7:43

2:00:45

2

Team Fun

203

29

F

3

24:48

2:29

00:27

3

1:29:20

14.8

00:22

2

39:18

7:52

2:34:18

3

Jennings/Simcox

204

52

M

1

16:40

1:40

00:41

4

1:31:00

14.5

00:22

3

47:54

9:35

2:36:40

4

Milner

210

48

M

4

25:47

2:35

00:35

2

1:13:14

18.0

00:44

6

1:11:55

14:23

2:52:18

5

KJT

211

39

F

6

32:29

3:15

00:40

5

1:40:58

13.1

00:39

5

1:01:27

12:17

3:16:15

6

Team Mitcham

209

F

5

28:15

2:50

00:29

6

2:07:49

10.3

00:23

4

57:16

11:27

3:34:14

 

Male Relay

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

Last Years Champs

206

59

M

1

20:14

2:01

00:51

2

1:14:11

17.8

00:15

2

35:14

7:03

2:10:47

2

The Lords of Gold Bond

207

19

M

3

22:09

2:13

00:20

1

1:13:49

17.9

00:17

3

38:03

7:37

2:14:40

3

Team Chiropractic

201

61

M

2

21:14

2:07

01:05

3

1:22:40

16.0

01:14

1

28:50

5:46

2:15:05

 

Female Relay

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

TRI-ed & True

205

41

F

2

27:51

2:47

00:25

1

1:25:53

15.4

00:23

1

46:59

9:24

2:41:33

2

Tri It Long Distance

208

36

F

1

20:48

2:05

00:24

 

 

 

 

2

2:28:43

29:45

2:49:56

 

Clydesdale/Athena

 

------- Swim 1000m -------

T1

------- Bike 35k -------

T2

------- Run 5m -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

Kent Kirkman

152

47

M

2

19:31

1:57

02:05

1

1:13:06

18.1

01:07

2

46:54

9:23

2:22:44

2

Rusty Varenkamp

157

34

M

3

20:52

2:05

01:34

2

1:14:37

17.7

00:59

1

46:53

9:23

2:24:57

3

Scott La Voie

105

42

M

1

18:05

1:49

01:26

6

1:24:16

15.7

01:48

3

47:49

9:34

2:33:27

4

Ed Harrison

147

46

M

7

21:51

2:11

03:45

4

1:20:05

16.5

01:15

5

49:52

9:58

2:36:51

5

Elisabeth Ferguson

129

19

F

6

21:02

2:06

02:10

5

1:24:04

15.7

01:00

4

48:53

9:47

2:37:11

6

Michael Helton

150

32

M

5

21:01

2:06

01:11

3

1:19:57

16.5

01:09

9

1:04:59

13:00

2:48:18

7

Matthew Lynch

128

22

M

4

20:56

2:06

02:53

9

1:37:28

13.5

00:51

6

51:20

10:16

2:53:30

8

Joe Fleenor

135

40

M

9

28:05

2:49

02:28

7

1:26:28

15.3

01:38

7

58:23

11:41

2:57:04

9

Arthur Rasco

161

34

M

8

21:53

2:11

04:16

8

1:26:34

15.2

01:59

8

1:04:23

12:53

2:59:08