Watagua Lake Triathlon 07

Age Group Results

October 06, 2007


Results By Race Odyssey Events Timing Services: 828-389-6982

Men: 0-99

Male Relay Team

Overall Male Open Winners

         Overall                            ----- Swim -----      ----- BIke -----      ----- Run -----          Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1       1  Alan Arnholt            44 ****    16:02.0 25:52 ****    54:29.0  2:29 ****    29:44.0  5:57  1:40:15.0    
     2       2  Bradley Burgess         35 ****    14:16.0 23:01 ****  1:00:35.0  2:45 ****    30:12.0  6:02  1:45:03.0    
     3       3  Jessee Pipes            28 ****    18:43.0 30:11 ****  1:11:51.0  3:16 ****    31:51.0  6:22  2:02:25.0    
Top

Male 0-99

         Overall                            ----- Swim -----      ----- BIke -----      ----- Run -----          Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1       4  Michael Kelley                                      2  1:18:07.0  3:33    2    45:16.0  9:03  2:03:23.0    
     2       5  Bart Smith              67    2    31:24.0 50:39    1  1:04:49.0  2:57    3    49:20.0  9:52  2:25:33.0    
     3       6  Garin Kirkpatrick       25    1    19:24.0 31:17    3  1:48:54.0  4:57    1    38:00.0  7:36  2:46:18.0    

Female Relay Teams

Top

Overall Female Open Winners

         Overall                            ----- Swim -----      ----- BIke -----      ----- Run -----          Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1       1  Shannon O'Brien         38 ****    27:11.0 43:51 ****  1:18:15.0  3:33 ****    40:57.0  8:11  2:26:23.0    
     2       2  Susan Bolash            36 ****    22:43.0 36:38 ****  1:23:20.0  3:47 ****    45:45.0  9:09  2:31:48.0    
     3       3  Susan McCracken         42 ****    29:38.0 47:48 ****  1:24:38.0  3:51 ****    48:02.0  9:36  2:42:18.0    
Top

Female 0-99

         Overall                            ----- Swim -----      ----- BIke -----      ----- Run -----          Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1       4  Martha Cutler                 1    22:35.0 36:25    1  1:41:12.0  4:36    1    45:37.0  9:07  2:49:24.0    

Mixed Relay Teams

Top

Overall Female Open Winners

         Overall                            ----- Swim -----      ----- BIke -----      ----- Run -----          Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1       1  Beth Dacus              47 ****    18:10.0 29:18 ****    56:57.0  2:35 ****    32:38.0  6:32  1:47:45.0    
     2       3  Donna Lambert           40 ****    20:17.0 32:43 ****  1:00:27.0  2:45 ****    37:04.0  7:25  1:57:48.0    
     3       5  Una Pett                35 ****    18:10.0 29:18 ****  1:03:52.0  2:54 ****    42:49.0  8:34  2:04:51.0    
Top

Female 0-99

         Overall                            ----- Swim -----      ----- BIke -----      ----- Run -----          Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1       6  Debra Domernuth         14    2    16:39.0 26:51    1  1:05:03.0  2:57    1    43:47.0  8:45  2:05:29.0    
     2       8  Nancy Frye              46    1    15:24.0 24:50    3  1:16:25.0  3:28    2    43:51.0  8:46  2:15:40.0    
     3       9  Tammy Gray              52    4    21:53.0 35:18    2  1:10:58.0  3:14    3    44:06.0  8:49  2:16:57.0    
Top

Overall Male Open Winners

         Overall                            ----- Swim -----      ----- BIke -----      ----- Run -----          Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1       2  Steven Pearce           25 ****    15:26.0 24:54 ****  1:12:04.0  3:17 ****    29:49.0  5:58  1:57:19.0    
     2       4  Michael Norris          47 ****    18:38.0 30:03                       ****  1:41:39.0 20:20  2:00:17.0    
     3       7  Allen Powers            45 ****    21:48.0 35:10 ****  1:04:26.0  2:56 ****    40:30.0  8:06  2:06:44.0    
Top

Female 0-99

         Overall                            ----- Swim -----      ----- BIke -----      ----- Run -----          Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Time
     1      10  Jason Jenkins           31    3    18:08.0 29:15                          4  2:00:26.0 24:05  2:18:34.0